• Wyróżniamy najlepsze placówki ochrony zdrowia w Polsce
  • Nagradzamy za jakość i profesjonalizm!
  • Promujemy tych, dla których pacjent jest najwyższą wartością!

Relacja z Gali 2018

26 marca 2018 roku w Rezydencji Belweder Klonowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie miało miejsce uroczyste podsumowanie kolejnej, IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. Galę wręczenia certyfikatów zorganizował Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości. W jej trakcie wyróżniono menedżerów 16 placówek szeroko rozumianego sektora ochrony zdrowia z całej Polski, którzy pozytywnie przeszli procedurę ewaluacyjną w Programie i otrzymali nagrody za nowoczesne, innowacyjne i skuteczne zarządzanie jakością w swoich jednostkach.
 
Certyfikaty „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane są od 2015 roku. Promują one najlepsze polskie placówki, instytucje i firmy działające w branży medycznej i branżach pokrewnych, np. farmaceutycznej. Certyfikaty otrzymują m.in. szpitale, przychodnie, praktyki lekarskie, firmy medyczne, laboratoria, stacje pogotowia ratunkowego itp.  
 
-Certyfikat  „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”  ma charakter środowiskowego godła jakości i może być wykorzystywany w działalności marketingowej i promocyjnej wyróżnionych placówek, w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku medycznym, w procesie kreowania zaufania w relacjach z pacjentami, klientami czy kontrahentami, jak również w postępowaniach konkursowych, np. o fundusze europejskie, gdzie posiadanie certyfikatów jakości bywa dodatkowo punktowane – tłumaczy Kamila Przeniosło, Dyrektor Konkursu „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. –Najważniejszym aspektem Programu jest jednak aspekt projakościowy. Udział w postępowaniu certyfikacyjnym pozwala placówce uzyskać ważną informację zwrotną na temat jakości jej działań w zakresie, którego dotyczy certyfikacja. Eksperci oceniający placówkę formułują bowiem szczegółowe recenzje z przeprowadzonej oceny, dzięki czemu menadżerowie uzyskują cenne wskazówki i rekomendacje pozwalające na wprowadzanie działań projakościowych, ulepszających procesy zarządzania – wyjaśnia Przeniosło.

Podmioty, które zdecydują się wziąć udział w Konkursie, wypełniają na początek zgłoszenie wraz z ankietą samooceny. W dokumencie tym prezentują swoją działalność i osiągnięcia w dziedzinie zarządzania i podnoszenia jakości świadczonych usług. Eksperci Programu (naukowcy reprezentujący wybrane polskie uczelnie) analizują i recenzują przygotowane ankiety, a następnie kolejni eksperci uzupełniają oraz weryfikują przedstawione w nich informacje. Jeśli w wyniku tej oceny uczestnicy Programu otrzymają przewidzianą regulaminem liczbę punktów (co najmniej 75 na 110 możliwych do uzyskania), Instytut przyznaje im certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.
 
O certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” można się ubiegać w jednej z 10 kategorii: 1. Szpital, 2. Przychodnia/ośrodek zdrowia lub inny podmiot wykonujący działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, 3. Praktyka zawodowa lekarza lub lekarza dentysty, 4. Sanatorium uzdrowiskowe, 5. Firma farmaceutyczna/producent wyrobów medycznych, 6. Dystrybutor wyrobów medycznych, 7. Apteka, 8. Transport sanitarny i ratownictwo medyczne, 9. Laboratorium medyczne, 10. Dietetyka / medycyna estetyczna / SPA.
 
Oceniając placówkę w Programie „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, Komisja bada m.in. czy uczestnik Konkursu stosuje nowoczesne metody i techniki zarządzania, czy zapewnia wysoką jakość swoich świadczeń (usług lub oferowanych produktów) i w jaki sposób tę jakość osiąga oraz czy inwestuje w zasoby sprzętowe i kadrowe niezbędne, aby świadczyć swoje usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Komisja ocenia także jak uczestnik konkursu jest postrzegany przez swoich pacjentów, jakie ma doświadczenie w realizacji świadczeń na rynku ochrony zdrowia i jakie sukcesy i osiągnięcia w tej dziedzinie posiada. Godło „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane jest podmiotom wyróżniającym się wysoką jakością świadczeń, nowoczesnym modelem zarządzania oraz troską o budowanie jak najlepszych relacji z pacjentami – tłumaczy Kamila Przeniosło.
 

Certyfikaty przyznaje niezależne gremium ekspertów naukowych, których opinia posiada niekwestionowaną rangę. W Komisji zasiadają m.in. uczeni ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. dr hab. Danuta Kokocińska, dr Robert Partyka), Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dr hab. Piotr Tyszko) oraz Uniwersytetu Łódzkiego (prof. dr hab. Maciej Urbaniak). Przyznany certyfikat potwierdza, iż w opinii Komisji placówka poddająca się ocenie spełnia wysokie kryteria w dziedzinie zarządzania (ze szczególnym uwzględnieniem procedur zarządzania relacjami z klientami/pacjentami, zarządzania jakością, zarządzania relacjami z otoczeniem i zarządzania wartością).
 
W trakcie uroczystości, obok certyfikatów „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, wręczono również wyróżnienia dodatkowe: „Grand Quality”, „Laur Nowoczesności”, Wyróżnienia Specjalne Zarządu Instytutu Zarządzania i Rozwoju Jakości oraz Certyfikaty Srebrne.  Wyróżnienie „Grand Quality” otrzymują te spośród certyfikowanych placówek, które uzyskają najwyższą liczbę punktów rankingowych w danej edycji Programu. Wyróżnienie „Laur Nowoczesności” przyznawane jest menadżerom (osobom zarządzającym) certyfikowanymi placówkami medycznymi, w których wprowadzono najbardziej zaawansowane systemy zarządzania jakością, i które wyróżniają się na tle innych jednostek sektora branży medycznej nowoczesnością, dynamiką rozwoju, silną pozycją rynkową oraz innowacyjnością rozwiązań w zakresie organizacji, zarządzania czy wdrażanych procedur medycznych. Z kolei Certyfikaty Srebrne otrzymują „z urzędu” podmioty, które po raz trzeci uzyskują certyfikat zwykły „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. Natomiast Wyróżnienia Specjalne Zarządu trafiają do placówek, które odnotowały największy postęp w dziedzinach objętych certyfikacją od zakończenia ostatniego postępowania konkursowego.
 
Zwieńczeniem Gali Finałowej Programu „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” był recital Krzysztofa Knapczyka, aktora i wokalisty związanego z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Artysta brawurowo wykonał kilka utworów operowych i musicalowych, które przeniosły gości Gali w świat najlepszych scen muzycznych Europy i USA.   


Galeria zdjęć z Gali - kliknij!